Přípravek pro výměnu DGS dokončen

Přípravek pro výměnu DGS dokončen

V průběhu ledna a února 2020 jsme ve výrobní hale v Heřmanicích v areálu Jaderné elektrárny Dukovany (EDU) vyrobili speciální přípravek, který bude sloužit pro výměnu dieselgenerátorů (DGS) značky Dolmel, kterých je na EDU celkem šest.

Oprava DGS je složitá operace

Na základě pravidelně prováděné diagnostiky akreditovanou zkušebnou společnosti ČEZ, a. s. pracovníci rozhodnou o stavu statoru generátoru. V případě potřeby rozhodnou o výměně nebo revizi statoru, což nelze provádět v místě uložení DGS. Je tedy zapotřebí transportovat stroj za pomocí hydraulického zdvihacího zařízení a kolejové dráhy z kobky DGS. Takováto manipulace není vůbec jednoduchá a je k ní zapotřebí maximální koordinace pomocných jeřábů a dalších potřebných zařízení.

Bez speciálního přípravku se neobejdeme

Jedním z nebytných prvků pro vyjmutí DGS z kobky je právě speciální přípravek, který musí splňovat požadavek na minimální nosnost 27 tun. Jedná se o ocelovou konstrukci s pojezdovou dráhou a dalšími přípravky pro vypodložení a vyrovnání dráhy. Návrh přípravku včetně kompletní dokumentace vytvořili naši kolegové z oddělení Inženýring.

V březnu 2020 jsme dokončili finální povrchové úpravy a od začátku dubna je přípravek připraven k použití.