Na koberečku: Milan Břoušek

Na koberečku: Milan Břoušek

Představujeme novou rubriku Na koberečku, ve které pro vás každý měsíc vyzpovídáme jednoho z našich šéfů. Jako prvního jsme si na kobereček vzali ředitele naší nejmladší divize Vodní elektrárny Milana Břouška.  

Je to přes půl roku, co jste převzal v EGS vedení nově vzniklé divize Vodní elektrárny. Jaký byl pro vás tento více než půlrok?

Pracovně intenzivní. Spoustu věcí jsem se musel naučit, zjistit, jak funguje naše společnost a potažmo celý ČEZ. Hodně jsem se setkával s novými lidmi jak u nás, tak na straně naší mateřské společnosti. Pro mě to bylo velmi přínosné, protože jsem se hodně nového dozvěděl a potkal se během toho půl roku se spoustou zajímavých lidí, byť v oboru působím již nějakou dobu.


Byl jste tedy s vodními elektrárnami, např. s Dalešicemi, spjatý již před tím? 

S vodními elektrárnami jsem spjatý již od malička a Dalešice znám dobře. Můj děda a táta zde pracovali za výstavby a určitý čas jsme zde pobývali. Pocházím z rodiny, která se pohybovala kolem vodních elektráren, takže spoustu z nich jsem měl možnost navštívit. Od roku 1991, kdy jsem se vrátil z vojny, jsem se rozhodl pokračovat v „rodinné tradici" a pracuji v oboru vodní energetiky do dnešních dnů.


Odkud k nám přicházíte? Co bylo vaší předchozí profesí?

Před tím jsem pracoval v ČKD Blansko Engineering, která je součástí holdingu ENERGO-PRO. Tam jsem byl od roku 2007 a prošel jsem několika dceřinými společnostmi. Posledních pět let jsem zastával pozici ředitele úseku montáží.


S funkcí ředitele již tedy zkušenosti máte…

Ano, je to tak, ale musím říct, že tady ta funkce ředitele je trochu jiná, než byla v ENERGO-PRO. Tady je to opravdu o tom, že je to funkce s pravomocemi a patřičnou odpovědností. Je tady řediteli dána důvěra a větší míra pravomocí.


Je ve vaší funkci něco, co vás překvapilo? Něco, co jste třeba nečekal?

Neřekl bych, že jsem něco nečekal, protože je to práce s lidmi, a to je vždy jednou tak a podruhé jinak. Co mě ale překvapilo, byl vztah mezi EGS a ČEZ na vodních elektrárnách. Ale já věřím tomu, že se obraz naší společnosti lepší, a že do budoucna bude vztah mezi námi (mezi EGS a ČEZ) takový, jaký má být. Na druhou stranu to byla a je výzva něco s tím udělat, změnit a tu možnost mi vedení EGS dalo, takže teď už je to jen otázka poctivé práce a času.


Vnímáte už nějaký pokrok v této oblasti?

Snažím se po elektrárnách jezdit pravidelně každý týden a mluvit s jejich vedením a myslím si, že se naše vztahy začínají narovnávat. Nejbližší budoucnost nám ukáže, jestli je to dobrá cesta a jestli je vše nastaveno tak, aby to mohlo fungovat. Máme před sebou podpis nové rámcové smlouvy na údržbu vodních elektráren. Věřím, že i toto je určitá indicie, že se s EGS začíná více počítat i na vodách.


Říkáte, že každý týden jezdíte po vodních elektrárnách, to se asi hodně najezdíte, že? Nevadí Vám to?

Najezdím se hodně, ale já jsem jezdil i dřív. Sice ne tolik jako tady, ale jezdil jsem, takže to není pro mě nic nového a nevadí mi to. Do práce jezdím každý den 2x95 km, ale ten čas v autě jsem se naučil využívat. Za prvé si vyčistím hlavu, mám čas na přemýšlení a za druhé tam mám audioknihy. Rád čtu, a protože mi zbývá méně času na čtení, tak toho času ve voze využívám právě poslechem audioknih.


Kromě podpisu nové rámcové smlouvy, jsou ve výhledu nějaké další zajímavé zakázky, které budeme realizovat?

Určitě. Budeme nastupovat na VE Dlouhé Stráně k realizaci navýšení objemu horní a dolní nádrže. V tuto chvíli se intenzivně pracuje na projektové dokumentaci. Dále máme podepsanou zakázku na VE Slapy, kam budeme dodávat úplně nový rychlozávěr na soustrojí TG2 a v nejbližších dnech budeme předávat rychlozávěr na soustrojí TG1 na té stejné elektrárně. Pokud se vše podaří, chtěli bychom navázat užší spolupráci se společností ČEZ Obnovitelné zdroje. V tuto chvíli jednáme o tom, že bychom prováděli generální opravu malé vodní elektrárny Komín a revizi rychlouzávěru na malé vodní elektrárně Pastviny.


Kde byste rád viděl EGS v oblasti vodních elektráren za pár let? Chcete rozšiřovat působnost i na malé vodní elektrárny?

Rozhodně ano. Vše závisí na našich možnostech, zkušenostech, přístupu k práci a kapacitách. V tuto chvíli je našim nejbližším cílem provádění veškerých montážních, demontážních a servisních činností na Vltavské kaskádě a ostatních vodních elektrárnách ČEZ, a. s., včetně realizací generálních oprav. Věřím, že tým lidí, který tady dnes je, na to má a do budoucna je určitě na čem stavět, aby se náš tým mohl rozšířit a všechny tyto činnosti, o kterých mluvím, jsme mohli nabídnout a úspěšně realizovat.


Jste spokojený s kolektivem, který řídíte?

Když jsem sem šel, tak jsem znal jen několik málo lidí, kteří zde pracují. Musím říct, že jsem byl velmi mile překvapen tím, že lidé mají chuť a zájem pracovat a chtějí, aby to k něčemu vedlo. I přes to, že nemají v této oblasti až takové zkušenosti a samozřejmě vzhledem k těm nezkušenostem dělají i chyby, tak pořád mají chuť a zájem pracovat a učit se. Takže všichni lidé, kteří tady dnes se mnou jsou, mají moji plnou důvěru a když mi něco řeknou, tak já nemám potřebu vše ihned zpochybňovat. Jsou to lidé, kteří mají talent a chuť pracovat, a to se mi líbí. 


Líbí se vám vaše pracoviště? Nejeden vám může závidět krásné prostředí Dalešické přehrady. Samozřejmě v dobrém :-).

Rozhodně. Mám v tomhle štěstí, že když se podívám z okna a jsem trošku rozladěný, tak se můžu uklidnit a můžu popřemýšlet nad daným problém. Z mé předchozí kanceláře jsem se díval na dětské hřiště v mateřské školce, kdy pohled na v klidu, vesele a bezstarostně si hrající děti byl také svým způsobem uklidňující. Takže ano, výhled je fantastický, takový má asi málokdo.


Jste ředitelem divize a otcem třech dětí, která role Vám dá více zabrat?

To je dobrá otázka. Víte, jak to je, když všechno funguje jak doma, tak v práci, tak je všechno v pořádku. Přes týden jsem více v práci než doma, takže výchova je v týdnu na mojí manželce. Co se týče víkendu, tam to máme nějakým způsobem rozdělené. U nás je to tak, že tatínek je ten, co s dětmi dělá hlouposti a „kazí" výchovu a žena nás musí občas brzdit. Já mám ale tolerantní ženu, která se mnou již něco prožila. Bylo období, kdy jsem více cestoval do zahraničí a trávil spoustu času mimo domov. Nyní hodně cestuji po naší zemi a jsem většinou každý večer doma, takže je to v pohodě.


Co rád děláte ve volném čase?

Určitě odpočinek a relax, sport a čtení. Syn hraje hokej, takže se mu věnuji, když mám čas. Když je možnost jít i mimo trénink na led, jdeme spolu a uděláme si individuální trénink. Občas fitness, sem tam si jdu zaběhat a přes zimu, když je sníh, tak jezdíme na lyže. Já si potřebuji vyčistit hlavu a tohle vše mi pomáhá.


10 nej:

Jídlo Řízek s bramborovým salátem
Nápoj Voda
Hudba
Rock
Film/seriál    Gladiátor
Kniha Vše od Vlastimila Vondrušky
Sport  Hokej 
Místo  Domov
Činnost  Vše, co dává smysl
Věc Auto
Motto  Překonej svůj strach a překonáš vše
   
Děkuji za rozhovor!